"زبان انگلیسی" را تحقیر کنید

نویسنده : نسل سومی شنبه 1 آذر 1393 11:43 ق.ظ  •  دیدگاه ها : ()   ارسال شده در: اجتماعی ، عدالتخواهی ،

اگر قصد دارید با دید سیاسی به این مرقومه نگاه کنید و یا فکر میکنید این مطلب یک مطلب سیاسی هست پیشنهاد میکنم دیدتان را در ادامه عوض کنید، این فقط یک بررسی بدون حب و بغض علمی هست .
واقعاً نیاز به یادگیری زبان دوم در جامعه ما چقدر است؟ چرا ما باید اساسا یک زبان را یاد بگیریم؟ 
عقل سلیم به ما میگوید روی چیزی وقت بگذریم که "منفعتی" داشته باشد و به کار بیایید، حالا بررسی کنیم که چرا باید یک زبان دیگر را یاد گرفت، 
منطقا از یکی از این موارد خارج نیست :
1- یا زبانی که میخواهیم یاد بگیریم اینقدر پرگویش باشد که برای ارتباطات ما به کار بیایید
2- یا ما میخواهیم علمی بیاموزیم و برای یادگیری آن علم مجبوریم زبانی اصلی آن علم را بیاموزیم برای مثال برای یادگیری فلسفه کمابیش به زبان آلمانی نیاز هست 
3- به خاطر دین و مذهب فرد ، یعتی زبانی که مطالب آسمانی دینش به آن زبان آمده را یاد بگیرد برای فهم متون آن مذهب؛ مثلا یک مسلمان عربی یاد بگیرد برای فهم بهتر متن قرآن و روایات و یک یهودی عبری یاد بگیرد برای فهم تورات و ... 
4- فرد برای تجارت با یک کشور خارجی و درآمد زایی زبان آن کشور را بیاموزد که از بحث ما خارج است .

اما درمورد اول: آیا زبان انگلیس پرگویش ترین زبان دنیا هست که ما باید بعد از زبان مادری خود آن را یاد بگیریم؟
 در پاسخ به این سئوال باید بگوییم خیر، بر اساس تخمین سایت Ethnologue تعداد افرادی که (این آمار تا سال 2009 هست) کاملا به انگلیسی صحبت میکنند از 550 میلیون نفر تجاوز نمیکند ، این در حالی هست که آماری که تا سال 2009 ارائه شده است 1025 میلیون نفر به زبان ماندارین (چینی اصلی) صحبت میکند و حدود 550 میلیون نفر در سراسر دنیا به زبان اسپانیایی صحبت میکنند ؛ لذا اگر این استدلال درست باشد یادگیری زبان چینی و اسپانیولی اولی از انگلیسی هست .

اما در مورد دوم:  چند وقت پیش مقاله ای خواندم که درآن از زبان انگلیسی به عنوان "زبان بین المللی علم" نام برده شده بود ، همانجا در زیر آن مقاله کامنتی قرار دادم و به نویسنده آن مقاله اعتراض کردم ، چندی بعد نویسنده برای من ایمیلی فرستاد و بنده را به تحجر و عقب ماندگی متهم کرد این در حالی است که من خیلی منطقی و عقلانی از او پرسیده بودم :

" آیا مراد شما از زبان بین المللی علم زبانی است که ملت‌های جهان برای ارتباط با هم قرارداد کرده‌اند که با آن سخن بگویند؟ چه زمانی چنین قراردادی و بین چه کشورهایی بسته شده‌است؟ تکلیف کشورهایی که این قرارداد را امضا نکرده‌اند و یا بعد از این قرار داد ایجاد شده‌اند، چه می‌شود؟ تا آنجا که بنده میدانم چنین  قراردادی موجود نیست، آن هم در زبان علم.  پس مراد از «زبان بین‌المللی علم» چیست؟ فی الواقع الان هست که به خاطر این که زورشان زیاد است زبان انگلیسی را رایج کردن ، یک زمانی هم اعراب آندلس را فتح کرده بودند و زورشان زیاد بود و به آن زبان تولید علم میکردند و میگفتن زبان عربی زبان علم هست، اما آیا واقعا اینطور بود و هست؟  شما طوری ننویسید که آیندگان به شما بخندند"

مورد سوم: این مورد هم مشخص است ؛ قرآن که عربی بودن آن واضح است؛  براساس تحقیقات انجام شده تورات اصلی به زبان عبری ،و انجیل اصلی به زبان سریانی بوده است. ولی انجیل كنونی و در دسترس به زبان یونانی می باشد. پس طبق این استدلال هم یادگیری انگلیسی ضرورتی نداردچند نکته جالب:

1 : استاد زبانی داشتیم که وقتی این شبهات را پیش او مطرح کردم گفت انگلیسی کاملترین زبان هست برای فهم، و فلان قدر واژه دارد که هیچ زبانی آن را ندارد و هیچ زبانی به این کاملی نیست! بطلان این استدلال هم واضح هست؛ اگر کسی زبان عربی را کار کند متوجه میشود که از نظر واژگان و کامل بودن خیلی اولی تر از هر زبان دیگری هست زبانی که حتی برای تثنیه هم واژگان جداگانه دارد .

2: اگر به زیبا بودن زبان باشد که انگلیسی یکی از خشک ترین زبانهای دنیا هست،قطعا افرادی که با زبان فرانسه یا اسپانیا آشنایی دارند متوجه این موضوع شده اند . خصوصا برای ما فارس زبانها که این مسئله نمود ویژه دارد.

3 : در کل انگلیسی زیر شاخه زبانهای "هندواروپایی" از شاخه ژرمنی هست و این نوع زبانها غالبا خیلی مشکل هستند.


نکته آخر :

در این نوشتار فقط قصد زدن تلنگری کوچیک به ذهنها را دارم، اصلا نمیگویم که یاد نگیرید و یا عقب افتاده باشید، پیشرفت کنید و اگر بدردتان میخورد آن را یاد بگیرید، اما اگر در حال یاد گیری انگلیسی هستید سعی کنید با تحقیر با این زبان برخورد کنید، مرتبا تحقیر کنید ، با اکراه برخورد کنید و به افرادی که این زبان را بالا میبرند و ازآن به عنوان زبان علم و میانجی! نام میبرند تذکر بدهید و برایشان استدلال کنید 

اوصیکم بالتحقیر الانگلیسی 


آخرین ویرایش: شنبه 1 آذر 1393 01:15 ب.ظ

یکشنبه 2 آذر 1393 10:08 ق.ظ
سلام بر برادر و مجاهد همیشگی
همانطور که شما فرمودید زبان انگلیسی زبان کسانی است که تحت تاثیر پروپاگاندای رسانه ای به سراغ زبان دوم میروند
اصولا این زبان، زبان نیست
نسل سومی
سلام و درود ، اسمتون رو یادتون رفته بگذارید تا بشناسم؛ زبان که هست اما اینقدر خوب نیست که زبان دوم شود. یادگیری انگلیسی به عنوان زبان دوم خلاف عزت است
یکشنبه 2 آذر 1393 01:15 ق.ظ
گویش انگلیسی را حتی لایق آن نمی دانم که آن را یک زبان جدا بدانم
این گویش مقلدانه ی بی ریشه همانقدر کم محتوی است که اقوام وحشی آنگلاساکسون هستند
واقعا جای تاسف است که گویش یک قوم قرون وسطایی فاقد تمدن و فرهنگ را
نسل سومی
واقعا چقدر خلاف عزت است که به دانستن زبان قوم وحوش آنگلاساکسون افتخار میشود!!
یکشنبه 2 آذر 1393 12:30 ق.ظ
سلام استاد.
طاها هستم.
استاد مطلبتون خیلی جالب و واقعا فکر و ایدهء نوینی بود که ساحت دوم از پنج ساحت بنده را به خود مشغول کرده است, طوریکه ژرف اندیشان سوسیالیست غربی خود را در آن متصور نیستند, اما استاد عزیز آن قسمتی که فرمودید :
کل زبان انگلیسی زیرشاخهء زبانهای هندواروپایی ...

را میتوانید بیشتر توضیح دهید و یا مرجعی معرفی کنید تا به آن مراجعه کرده و سوالات مجهول ذهنمان را به معلوم مبدل کنیم؟؟؟
نسل سومی
سلام طاها جان؛ ممنونم از لطفت، هندو اروپایی یکی از زبانهای مادر قدیمی هست که چند دسته شده و زبانهای امروزی غالبا از این دسته زبان ها هستن، بنده منبعی در ذهنم نیست اما دو سال پیش یک دوره زبان شناسی درمحضر یکی از اساتید رفتم و جزوه ای نوشتم در آن کلاس که اگر مایل هستید آن را در اختیار شما قرار خواهم داد.
امیدوارم همه ما با ساحت دوممون زندگی کنیم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic